Test w kierunku HIV

W Polsce 70 proc. osób zarażonych wirusem HIV nie wie, że są nosicielami wirusa. Wśród zakażonych przybywa kobiet i mężczyzn w wieku dojrzałym, po 40. roku życia. Wiele osób dowiaduje się o zakażeniu wirusem, gdy jest już za późno, a AIDS jest już w zaawansowanym stadium. Dlatego warto zrobić test na obecność wirusa HIV. W Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) testy w kierunku zakażenia HIV wykonywane są bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo.

W punktach PKD pracują lekarze lub psycholodzy, posiadający certyfikat Krajowego Centrum ds. AIDS. Udzielają oni profesjonalnych porad zarówno przed testem na HIV, jak i po nim, czyli w momencie wręczania wyniku. Wsparcie można również uzyskać w ramach poradni internetowej za pośrednictwem strony Krajowego Centrum ds. AIDS – tu znajdziesz też adres najbliższego punktu, w którym możesz wykonać bezpłatne i anonimowe testy na HIV.

Pamiętaj – test na HIV możesz zrobić anonimowo

Prawo do zastrzeżenia danych osobowych, na każdym etapie testu, daje Ustawa o Chorobach Zakaźnych i Zakażeniach z 6 września 2001 roku. – Powinniśmy być świadomi przysługującego nam prawa do zastrzegania danych i bezwzględnie je egzekwować – podkreśla ks. Arkadiusz Nowak, prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, który jest zdecydowanym przeciwnikiem tworzenia ogólnokrajowych rejestrów chorych na AIDS. – Jeśli pracownik medyczny, wykonujący test, zapomni przekazać taką informację, należy liczyć się z tym, ze już na pierwszym etapie badania dane personalne trafią do rejestru osób zakażonych Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego i Państwowego Zakładu Higieny.

Copyright 2011-2015 AW